O nás

Oddelenie sa zaoberá výskumom mozgových mechanizmov psychických procesov, správania a pohybu. Predmetom štúdia sú neurobiologické mechanizmy kognitívnych funkcií, emócií a motoriky, ich úloha v duševnom zdraví a narušenie pri duševných poruchách a neuropsychiatrických ochoreniach. Výskum sa tiež zameriava na procesy udržiavania rovnováhy vzpriameného postoja a chôdze človeka a ich porušenie pri starnutí a neurodegeneratívnych chorobách.

Doktorandské štúdium

OBN ponúka možnosť doktorandského štúdia vo viacerých programoch, predovšetkým však v interdisciplinárnom programe Lekárske neurovedy. Ak máte záujem, alebo sa chcete dozvedieť viac, neváhajte kontaktovať vedúceho alebo iných pracovníkov OBN.

Aktuálne vypísané témy doktorandského štúdia

(začiatok štúdia v akademickom roku 2025/2026)

TémaNervové základy sémantickej kognície
ŠkoliteľIgor Riečanský
ProgramLekárske neurovedy
FakultaLekárska fakulta UK v Bratislave
Forma štúdiadenná
AnotáciaSémantická kognícia zahŕňa kódovanie, organizáciu a vybavovanie pojmových reprezentácií a všeobecných vedomostí o svete. Sémantická kognícia je nevyhnutná pre každodennú ľudskú činnosť a adaptívne správanie, pretože je základom vnímania, jazyka a myslenia. Tento doktorandský projekt sa zameria na štúdium mozgových mechanizmov, ktoré sú základom sémantických kognitívnych funkcií. Cieľom je identifikovať dynamiku mozgovej činnosti súvisiacej s automatickým a riadeným sémantickým vyhľadávaním pomocou EEG, ako aj odhaliť a charakterizovať zmeny mozgovej aktivity v dôsledku neinvazívnej mozgovej stimulácie, ktorá ovplyvňuje sémantické funkcie.
TémaRegulácia rovnováhy človeka a jej zmeny vplyvom motorických a úzkostných porúch
ŠkoliteľDiana Bzdúšková
ProgramLekárske neurovedy
FakultaLekárska fakulta UK v Bratislave
Forma štúdiadenná
AnotáciaV každodennom živote sme neustále konfrontovaní s početnými situáciami, v ktorých jednotlivé senzorické systémy poskytujú konfliktné, alebo nejednoznačné informácie a s novými posturálnymi úlohami, na ktoré sa musíme prispôsobiť. Senzorická integrácia zohráva kľúčovú úlohu a výskum jej mechanizmov je veľmi dôležitý pre posúdenie funkcie rovnováhy najmä v populáciách, ktoré sú častejšie vystavené riziku pádu, teda u starších ľudí a pacientov s motorickým, kognitívnym či úzkostným deficitom. Vhodná motorická, alebo senzorická intervencia môže týmto zraniteľným skupinám pomôcť zlepšiť narušenú funkciu rovnováhy, a tak predísť pádom, následným zraneniam a strate samostatnosti. Cieľom práce bude charakterizovať mechanizmy senzorickej regulácie pri udržiavaní rovnováhy v rôznych senzorických podmienkach s možnosťou výberu na zameranie na pohybové/motorické alebo kognitívne poruchy a definovať ukazovatele posturálnej stability, ktoré najcitlivejšie odrážajú zmeny v regulácie rovnováhy.

Výskumné projekty

Výskum OBN je realizovaný v rámci výskumných projektov financovaných z viacerých zdrojov.

Projekty vedené OBN

  • Nový prístup k rehabilitácii pacientov po cievnej mozgovej príhode. Základný a translačný výskum s cieľom zlepšiť funkciu rovnováhy a symetriu tela u pacientov po cievnej mozgovej príhode pomocou senzorickej stimulácie (vedúca projektu: D. Bzdúšková, grantová schéma: grantová schéma: VV APVV, trvanie: 2021-2025)
  • Neurokognitívne mechanizmy sémantickej reprezentácie a kontroly (vedúci projektu: M. Marko, grantová schéma: VEGA, trvanie: 2023-2026)
  • Vplyv sémantickej reprezentácie a exekutívnej kontroly na reguláciu štruktúry a dynamiky myslenia (vedúci projektu: M. Marko, grantová schéma: APVV, trvanie: 2024-2028)
  • Posturálne reakcie na zrakovú a proprioceptívnu stimuláciu pri postoji vo výške vo virtuálnom prostredí (vedúci projektu: Z. Hirjaková, grantová schéma: Návratová schéma SAV, trvanie: 2025)
  • Neurokognitívne mechanizmy sémantickej pamäti (vedúci projektu: A. Kubinec, grantová schéma: Doktogrant SAV, trvanie: 2025)
  • Sémantická pamäť pri poruchách mentálneho zdravia (vedúci projektu: I. Riečanský, grantová schéma: VEGA, trvanie: 2025-2028)
  • Senzorická regulácia rovnováhy a jej zmeny vplyvom motorických, kognitívnych a úzkostných porúch (vedúci projektu: J. Kimijanová, grantová schéma: VEGA, trvanie: 2025-2028)

Projekty s participáciou OBN

  • Reward-stress interaction as neural substrate for resilience and vulnerability in mental health (grantová schéma: ERA-NET NEURON)
  • Terapeutický potenciál prírodných antioxidantov 7,8-dihydroxyflavónu a Naringínu v animálnom modeli depresie (grantová schéma: VEGA)